Голова Карашинської ОТГ: Культура починається з сільських глибинок

   
      Молодій Карашинській громаді, яка утворилася у червні 2017 року, сьогодні є чим здивувати гостей і, насамперед, це прагненням не лише до побутового благоустрою, а й до культурного розвитку та міжнародного визнання.

    Про особливості цієї громади журналісти дізналися під час прес-туру організованого Черкаським Центром розвитку місцевого самоврядування, створеним за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону. 

    – Ми стараємося, щоб в нашій громаді було так, як у місті. Звичайно, важко зробити все і зразу, й одного року для досягнення всіх планів замало, але позитивні моменти розвитку громад у межах децентралізації очевидні: сьогодні ми маємо понад 6 кілометрів вуличного освітлення, понад 20  тисяч квадратних метрів доріг, як поточних асфальтних, так і щебеневих, – говорить про перші досягнення голова Карашинської ОТГ Анатолій Пархоменко.  – До того ж, у школі Черепина запроваджений тепловий режим, а в Карашинській бібліотеці постійно нові надходження літератури. У громаді вже облаштовано 8 дитячих і спортивних (work-out) майданчиків та зони бездротового інтернету в громадських місцях. Сьогодні громада налічує 3 навчальних заклади: 2 школи І-ІІ ступенів в Черепині і Завадівці, школа І-ІІІ ступенів у селі Квітки, 7 бібліотек, 6 сільських будинків культури та 4 клуби, і ми не збираємося закривати жоден із цих закладів. Варто зазначити, що у жовтні 2018 громада отримало право розпоряджатися землями за межами населеного пункту, а для нас управління землями – це дієвий механізм впливу громади на створення добробуту.
  

  Окрім сучасних літературних видань, творів Макса Кідрука, Марії Матіос, Андрія Кокотюхи, Андрія Куркова, Марини та Сергія Дяченків, Люко Дашвар, Павла Коробчука на дітей у яскравих обкладинках в бібліотеці села Карашина чекають твори Всеволода Нестайка та останні новинки від Видавництва Старого Лева, якими забезпечують громаду вихідці з України, які тривалий час живуть у Польщі.

     Нещодавно ми започаткували ляльковий театр і нашу ініціативу підтримала сільська рада, – ділиться бібліотекар із 30-и річним стажем Ірина Мальцева. –  Ми придбали стелаж-вітрину, яку використовуємо і як стелаж для книжок, і як обладнання для лялькового театру. Почали купувати іграшки для вистав, і протягом року показуємо діткам ляльковий театр. У нашому репертуарі вже 8 казок і зараз працюємо над новими виставами. 
    Школа у селі Квітки вражає не лише будівлею, яка є архітектурною пам’яткою 1913 року, а й творчим козацьким духом, адже тут вчитель історії, який після повернення з АТО почав викладати і «захист вітчизни», Василь Отземко минулоріч на базі 7-го класу створив козацький рій  і навчає молодь всіх необхідних у наш час премудростей справжніх джур. 

    Василь Отземко зі своїми вихованцями продемонстрували справжнє театральне видовище: стройова, підготовка, збір-розбір автомата, тактична підготовка за сучасними стандартами: розвідка, надання допомоги пораненому товаришу, евакуація і  організований відхід.
     Ми вже другий рік працюємо з дітками, зараз вони у 8-у класі. Ми постійно беремо участь у різноманітних заходах національно-патріотичного спрямування, зокрема у грі «Сокіл» (Джура), – зазначає вчитель першого в громаді козацького класу Василь Отземко. 
   
   
    Активісти Карашинської громади розпочали реалізацію проекту «Включай активність – створюй успішну громаду». Новостворені  органи самоорганізації населення (ОСН) вже продемонстрували жителям громади свої перші ініціативи культурного спрямування.
    Ми створилися зовсім недавно і великої роботи з короткий проміжок часу ще не провели, але є велике бажання щось зробити у нашому селі, – розповідає активістка ОСН Людмила. – 30 грудня ми власними силами організували новорічне дитяче свято, святкову ялинку, на яку завітало близько 70 дітей до 18 років. Першого січня наш громадський актив вітав людей з новим роком, а на Меланки ми зробили гарні костюми, вивчили щедрівки, пісні – несли культуру в маси. Нам навіть вдалося зібрати початковий капітал для втілення нових ідей. Ми плануємо поєднати 8 березня з Масляною, підготувати конкурси, влаштувати концерт, театралізоване дійство, запросити гостей. Ми хочемо показати людям, що у нас є бажання щось робити для громади, і таким чином виявити бажаючих долучатися до доброї справи. 
    
   
    Визначною історичною постаттю Черепина є національний герой Китаю Григорій Кулішенко, кімнату-музей пам’яті якого облаштували в Черепинському навчально-виховному комплексі за сприяння Китайської Народної Республіки.
    Григорій Кулішенко – один із багатьох національних героїв, які зробили неосяжний внесок у долю і розвиток Китаю. Під час китайсько-японської війни, 14 жовтня 1939 року очолювана Григорієм бомбардувальна група завдала потужного удару по аеродрому в окупованому Ухані, це провінція Хубей у Центральному Китаї. Вже повертаючись із бойового завдання у повітряному бою літак Кулішенка пошкодили, а сам він отримав смертельне поранення. Попри все, мужній авіатор виконав завдання і на підбитому літакові, стікаючи кров’ю, летів уздовж річки Янцзи, намагаючись дотягнути до базового аеродрому. Над районом Ваньчжоу, поблизу Чунціна, переймаючись долею жителів міста та рятуючи екіпаж і бойову машину, Кулішенко здійснив посадку на воду на відстані 150 метрів від берега.
    Сьогодні пам’ять українського «повітряного дракона», похованого на терені Піднебесної, вшановують широкі верстви китайського населення – від пересічних мешканців до видатних генералів. Могилу пілота включили у список головних міських меморіалів, подвиги видатного українця стали легендою, а сам він — народним героєм, якого китайці ласкаво називають Кулі-шен. 
   
    – У кожному населеному пункті є люди, якими гордиться все село, а ще є такі люди, які об’єднують народи. І такою людиною є наш земляк Кулішенко Григорій Якимович, який народився в Черепині і дитячі й юнацькі роки провів тут у мальовничому селі з красивими схилами прорізаними ярами, які нерідко називають маленькими Карпатами. Саме на цій землі він став тією людиною, яка об’єднала Китай і Україну. Григорій Якимович увійшов до сотні видатних людей, що зробили величезний внесок у розвиток сучасного Китаю, – наголосив голова Карашинської ОТГ Анатолій Пархоменко. –  Ми прагнемо, щоб на прикладі особистих досягнень таких людей формувалася свідомість нашої молоді, щоб Україна росла і розвивалася.
   Черепин нерідко відвідують делегації з Китаю, цікавляться родиною Кулішенка, землею, яка подарувала світу героя. Студент Черкаського державного технологічного університету Го Сі Джу прибув в Україну, аби побачити земляків хороброго «повітряного дракона», познайомитися з його родиною та закарбувати неймовірну історію на сторінках книги про Григорія Кулішенка, торік Надзвичайний та Повноважний Посол КРН в Україні Ду Вей відвідав Карашинську ОТГ, аби вшанувати пам'ять льотчика, також тут була делегація китайського телебачення з метою створення телевізійного фільму про життя  народного героя. Загалом до Черепина приїздило вже 6 делегацій з Китаю. 
      Цю кімнату створили завдяки матеріальній допомозі голови постійного комітету народного конгресу провінції Ваньчжоу пані Лі Квінглі, яка в 2016 році учергове відвідала нашу школу і надала кошти для створення цієї кімнати,  – пояснила директорка Черепинської школи Юлія Петренко. – Черепинський навчально-виховний комплекс, малокомплектна школа, яка дбає не лише про навчання дітей, а й приділяє пріоритетну увагу виховним моментам. Дослідницько-пошукова діяльність  – один із основних напрямків нашої роботи, адже дбаючи про відновлення нашої історії, ми розуміємо, що це єдиний ланцюжок, який дає надію на відновлення тих імен, які сьогодні, на превеликий жаль, замовчуються. Ім’я Григорія Кулішенка – це одне з імен, яке ми прагнемо відновити, пишаючись тим, що ми його славні нащадки. 
    Наразі, за допомогою студента ЧДТУ Го Сі Джу продовжується збір матеріалів про національного героя. Деякі експонати перебувають у Посольстві КНР, оскільки цього річ  виповнюється 80 років з дня загибелі Кулішенка. У найближчі плани Карашинської громади  входить розширення музею, а минулого тижня на сесії Карашинської сільської ради підготували звернення до Корсунь-Шевченківської міської ради щодо виділення земельної ділянки для встановлення пам'ятного знаку Григорію Якимовичу Кулішенку.
    Ми розпочали діяльність з відновлення пам’яті Кулішенка у 2009 році, дізнаємося про його родовід, подвиг. Чим глибше ми занурюємося в цю історію, тим більше розуміємо, що нам є над чим працювати, аби досягти того рівня пошанування нашого героя, яким його удостоїла його китайська сторона, – наголошує Юлія Петренко.
    
 
   Окрім Григорія Кулішенка у Карашівській громаді вшановують пам'ять ще одного видатного земляка –  у 1882 році у Квітках народився відомий український композитор, хоровий диригент, громадський діяч, протоієрей УПАЦ  Кирило Стеценко. Тут, у колишньому приміщенні школи, де він навчався, нині діє його музей.  Сьогодні заклад, у якому розташовано понад 400 експонатів, що розповідають про життєвий та творчий шлях композитора, відноситься до Корсунь-Шевченківського державного історико-культурного заповідника. 
  Цікаво те, що перебуваючи у селі Голово-Русава (село Олександрівка Томашпільського району Вінницької області) Кирило Стеценко познайомився з Миколою Леонтовичем і, за деякими інформаційними джерелами, саме Стеценко надіслав нині всесвітньовідому композицію Леонтовича «Щедрик» Олександру Кошицю, завдяки якому «Щедрик» вперше прозвучав з київської сцени у виконанні хору.
    
 
   Сьогодні, аби прославити Карашинську громаду  жителі мріють започаткувати туристичні маршрути, організувати екстрим-вело-тури та планують незвичайні фестивалі.
    Ми прагнемо, щоб в наших селах і люди були веселі, як казав Тарас Шевченко, – посміхається голова Карашинської ОТГ Анатолій Пархоменко. – Минулоріч ми провели перший в своїй історії фестиваль – Гарбуз-фест, у якому взяли участь понад  300 жителів громади. Ми представляли ігри, розваги, конкурси, кулінарні та декоративні витвори майстрів, дегустацію страв із гарбуза. Свято Івана купала ми щороку проводимо, а от фестів у нас ще не було.
     Відтак, аби не зраджувати започаткованій традиції, цього року Карашинська громада готує аж три унікальні фестивалі пов’язані з красою, урожаєм і міжнародною історією.
   Квітка-фест – не лише співзвучна назва із селом Квітки, що в громаді, а й візитівка самої громади, адже за словами Анатолія Сергійовича, у будь-якому селі, біля будь-якої садиби, перше, що милує око – це посаджені навколо квіти, квітники, причепурені дбайливими руками господині.
     
   Звичайно, цьогорічний Гарбуз-фест вже вийде на новий рівень. Організатори планують зробити цей фестиваль аграрного спрямування, присвятити всім городнім культурам, які дають урожай.
    Ми хочемо запросити на подію науковців, аграріїв, аби вони поділилися секретами високих врожаїв без пестицидів, – зауважує Анатолій Пархоменко. – Крім цього, ми плануємо запросити артистів, виконавців – переможців обласних, а може й всеукраїнських конкурсів, аби люди на власні очі побачили культуру, а не лише з екрану телевізора. 
      Третій фестиваль, допоки під робочою назвою «Китай-фест» присвячуватиметься розвитку  міжнародних відносини з китайською стороною. У межах цього заходу передбачається знайомство з досягненням Китайської Народної Республіки, традиціями Китаю, кухнею, культурою, можливо, навіть з новітніми технологіями. 
    
  Аби втілювати плани громади, не обходиться без фінансування та підтримки громадських організацій. Чотири аграрні підприємства – СТОВ «Аграрник», НВФ «Урожай», СТОВ «Агрофірма Корсунь» і ТОВ «АгроРось» є основними наповнювачами бюджету. Крім цього, активну підтримку громаді надає НГО «Оберіг громади» на чолі з ініціативною Наталією Кузкою.
       
   
    Ще одним прикладом успішної реалізації особистого старт-апу можна назвати сімейне фермерське господарство «Кізонька» у селі Глушки, яке починалося із однієї подарованої кози. 
  Наразі родина Усиків утримує близько 100 кіз, стає переможцями грантових конкурсів, виготовляє сири, морозиво, нещодавно почали пекти хліб із козиної сироватки. Продукція користується неабияким попитом не лише на Черкащині, а й закордоном, замовлення надходять майже за місяць наперед, надлишку продукції у фермерів не має.  Родина Усиків злагоджено працює над досягненням спільної родинної мети, Ігор з дружиною Ольгою підтримують один одного, жартують, читають вірші і будують плани на найближче майбутнє.
   


   – Ми хочемо побудувати екологічно-чисту автоматизовану ферму із застосуванням новітніх технологій, – зізнається Ігор Усик, голова фермерського господарства «Кізонька». – Ми любимо наших кізоньок, кожна має своє ім’я, ми про них добре піклуємося, і вони нам віддячують.

      Наприкінці зустрічі Ігор попросив дружину почитати свої вірші, які Ольга, бухгалтер за освітою, ніколи не писала до того, як подружжя переїхало в село і почали займатися  козиною фермою.

Є красиві села в Україні нашій,
а моє село для мене – найкраще.
Куди не поглянеш – все милує око:
краєвид діброви  і степок широкий.
 А красу долини у гаю сосновім
 не переказати ні пензлем, ні словом.
Як не задивитись на твої ялиці,
на веселку, що приходить у яр до криниці, 

на широку стежку, що манить до броду
Кожен день милуюся я на твою вроду
Ти – наче картина в лісовій оправі
З теплими долинами, рівними буграми
І левади спокій у квітучих травах,
І ставки широкі в зелених дубравах,
І пісні жіночі, що лунають з поля
Як же добре, що нас об’єднала доля!
Може і вважають тебе не сучасним,
але ти від цього стаєш більш прекрасним,
бо немає в світі ще такої фарби, 
щоб обмалювати усі твої барви.
Це моє село, – з гордістю заявляє Ольга Усик.


Публікації: Про все

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

«Доця» – книга одночасно і про війну, і не про війну

Дара Корній: «Проблем з натхненням немає, навпаки, є брак часу»

«Всі свої ролі я називаю своїми дітьми», – Анна Німайєр, виконавиця ролі Лесі Українки в Черкаському театрі Шевченка