Відомі журналісти Скрипін і Яневський зустрілися з черкаськими медійниками

     
     12 листопада на запрошення команди «Гайдаfest» для відкритого діалогу з черкаською спільнотою у місто завітали відомі журналісти Роман Скрипін і Данило Яневський. Перед тим, як зустрітися з численною аудиторією,  гості провели своєрідну інтелектуальну розминку з черкаськими медійниками у прес-центрі «Нової Доби».
    Тем для розмови освіченим людям не позичати:  торкнулися долі суспільного телебачення, української економіки, історії, освіти, політики та кінематографу. Година живого спілкування протягом якої дискутували, шукали істину та руйнували міфи, промайнула, як одна мить.
    
    Розпочалася зустріч із символічного запитання стосовно меседжів, які прагнуть донести знані журналісти до широкого загалу, зокрема до черкаської аудиторії.
     – У нас що не ефір – то купа меседжів. Вони нам падають з неба, а ми їх просто піднімаємо, озвучуємо, шукаємо притомних людей у цій країні, – зазначив засновник і керівник проекту Skrypin.ua  Роман Скрипін– Рознести політика в ефірі – це не така велика справа, і користі від цього я не думаю, що багато.
         Зі свого боку Данило Яневський посилаючись на те, що він багато років живе у «бляшанці», будь-яке запрошення на зустріч з людьми вважає не лише за велику честь, а й за велику радість.
     –  Я переніс свій радянський досвід в незалежну Україну і зараз намагаюся творити екологічно-ментально-психічно чисте середовище, у якому немає бідності, немає обману, немає шахрайства, немає «скотства» радянського чи сучасного, де є повага до гідності людини, – поділився Данило Яневський. –  Сьогодні притомних позитивних людей – потенційних героїв для наших програм  –  хоч греблю гати, тільки треба відкрити вуха і розплющити очі.
     
  Не обійшла дискусія і теми телевізійної реформи, зокрема долі суспільного телебачення у регіонах, та поширеного міфу про вплив телебачення на свідомість людей і на думку громади.
    – Якщо розглянути рейтинги телеканалів, то раніше вони змагалися за частку 35%, зараз максимум, який здобувається телеканалами – це 13-15%, – пояснив Роман Скрипін. – На мою думку телеканал може робити хто завгодно, навіть семеро людей, як ми. На обласному каналі вистачило б двох-трьох людей, або навіть семеро, які б робили дві-три години контенту на день, якщо у цьому є необхідність. Не треба ганятися за подіями, яких може не бути, а варто шукати певні сенси. Так би було правильно і врази дешевше, ніж безглузда гонитва за привидами. Не можна осягнути неосяжне і рухатися одночасно у всіх напрямках.
    Данило Яневський підхопив думку колеги і пояснив значення сенсу.
    – Сенс є всюди, де людина хоче піднятися над мерзотністю свого існування біологічного, – запевнив Данило Яневський. – Потрібно лише менше жерти, а більше служити  добрим справам у міру своєї можливості. Кожен для себе сам вирішує кому служити і якому богу молитися. 
     
    Було б дивно, якби черкаські журналісти не поцікавилися у досвідчених фахівців про їхнє бачення основних вимог  до сучасного журналіста в Україні. Не вагаючись ні миті, Данило Яневський основним критерієм сучасного журналіста зазначив совість.
    – Мати совість – це головне. Треба бути культурною освіченою людиною, багато читати: знати історію, знати літературу, знати мистецтво, – зауважив історик і журналіст Данило Яневський. – Найголовніше – розуміти, для чого ти прийшов в журналістику. Мільйон ти тут точно не заробиш. Якщо розглядати це заняття для особистого розвитку, ґендерного, соціального, інтелектуального, психічного – це кращий шлях. Якщо робити це, щоб поцілувати в дупу начальника обласної адміністрації – теж добре, але за це треба буде заплатити. Тож, треба мати совість і цікавість до життя.
    Роман Скрипін як один із засновників Громадського телебачення та керівник і засновник Skrypin.ua, підійшов до питання з більш практичного боку.
      – Журналістика – це, передусім, практика, навички, які треба мати в сучасних умовах: вміння користуватися сучасними технологіями, робитися універсальним солдатом, коли ти можеш не тільки текст написати, а зняти, змонтувати, окремо змонтувати аудіодоріжку. Медіа перестають бути вузькоспеціалізованими, – констатував Скрипін. – Мене лякають люди, які приходять в журналістику і не вміють користуватися монтажними програмами, не розуміють, що таке стрім і не вміють навіть написати текст. В журналістиці важлива постійна самоосвіта – ти мусиш розвиватися, ти не можеш стояти на місці. Журналіст мусить щось вивчати, тому що він комунікатор і мусить переповісти простій людині, що відбувається. Відмінність нашого каналу в тому, що ми щоразу намагаємося розібрати на складові те, що відбулося і пояснити, як це працює. Людям треба пояснювати, це дуже важливо.
    Не зміг втриматися від доповнення Данило Яневський: «Журналіст відрізняється від не журналіста тим, що він старається мислити проектами , а не одноразовими акціями»
     Тема сучасної журналістики виявилася досить болючою та актуальною, спонукала до неоднозначних запитань, з якими гості блискуче впоралися, як то кажуть, не повівшись на провокацію.  З Романом Скрипіним і Данилом Яневським хотілося говорити, ставити запитання, слухати відповіді, встрявати в дискусію, погоджуватися, заперечувати, шукати істину ще тривалий час, якого, на жаль, бракувало.     
     Наприкінці зустрічі постали питання української культури, зокрема розвитку кінематографу та якості сучасної кінопродукції. Тут мало розпочатися нове обговорення, яке затяглося б не менше, ніж на годину, адже не можливо висловити свою думку стосовно цілої галузі одним словом чи одним реченням. Відтак, за словами Данила Яневського, кожен культурний продукт, чи витвір мистецтва, якої б він не був якості, має право на життя.
     – Не може бути світового рівня досягнень, якщо немає трешу. Якби не було би трешу в кінематографі, не було би маркерних речей  типу Параджанова «Тіні забутих предків». Інакше не буває і не буде, – переконаний  Данило Яневський.
   Після спілкування з черкаськими журналістами відомих гостей чекали активні небайдужі містяни для не менш цікавого Відкритого діалогу  у вщент заповненій залі міського будинку культури імені Івана Кулика. 

Публікації: Про все

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

«Доця» – книга одночасно і про війну, і не про війну

«Драма-спринт» – шлях сучасної драматургії до українських театрів

Дара Корній: «Проблем з натхненням немає, навпаки, є брак часу»